...

Зупинення виконавчих дій в Україні

Припинення виконавчого провадження є одним із способів припинення стягнення заборгованості. Це відбувається, коли неможливо стягнути частину або весь борг.

Виконання може бути припинено на розсуд судового виконавця, суду або кредитора, а в деяких ситуаціях – на прохання боржника.

Зупинення виконавчих дій – що це таке?

Судовий пристав може постукати до вас у двері, наприклад, коли ви взяли кредит готівкою і перестали виплачувати внески, або коли ви тривалий час не сплачували за квартиру, і нетерплячий кредитор звернувся до суду та отримав виконавчий лист.

Знайомство із судовим не приносить боржнику нічого приємного, тому варто знати, що існує така річ, як припинення виконавчого провадження.

Що означає цей термін? Простіше кажучи, припинення виконавчого провадження – це процедура, яка припиняє дії судового виконавця. Вона виникає, коли немає можливості задовольнити кредитора, тобто повернути борг. Виконавче провадження може бути припинено частково або повністю.

Коли виконавче провадження може бути зупинено?

Виконання може бути припинено в декількох ситуаціях:

  • в силу закону – коли провадження не може бути здійснене в силу нормативних актів, наприклад, якщо виконавчий титул позбавлений положення про можливість виконання,
  • з економічних причин – коли активи боржника не дають змоги стягнути суму, що покриває хоча б витрати з примусового виконання,
  • в результаті офіційного рішення судового виконавця, наприклад, коли кредитор не вніс передоплату за виконавчі витрати,
  • в результаті рішення кредитора.

Зупинення виконавчих дій за заявою кредитора

Кредитор сам може подати заяву про припинення виконавчого провадження. Найчастіше він наважується на такий крок у той момент, коли укладає з боржником мирову угоду про виплату належної суми або просто отримує гроші від боржника після того, як дії судового пристава вже почалися.

Тут варто пам’ятати, що з кредитора, який вирішив подати заяву про припинення провадження, можуть бути стягнуті додаткові збори судових приставів.

Зупинення виконавчих дій за заявою боржника

Спочатку уточнимо, чи може боржник подати заяву про закриття виконавчого провадження. Це можливо здебільшого у двох ситуаціях:

  • коли суд другої інстанції підтверджує позбавлення виконавчого листа права на примусове виконання,
  • якщо примусове виконання було розпочато, незважаючи на відсутність права власності.

Таким чином, на практиці це ситуації, в яких існують юридичні перешкоди для подальшого розгляду.

Для того щоб правильно сформулювати прохання боржника про припинення виконавчого провадження, варто завантажити зразок такого листа з Інтернету. Це пов’язано з тим, що заява про припинення виконавчого провадження має бути досить добре обґрунтована і супроводжуватися відповідними документами.

Зупинення виконавчого провадження в силу закону

Зупинення виконавчого провадження в силу закону найчастіше відбувається через правові перешкоди для продовження провадження або за рішенням самого судового виконавця. Це може статися, зокрема, у таких ситуаціях:

  • коли кредитор або боржник не мають права виступати як сторона судового розгляду,
  • коли остаточне рішення суду робить нездійсненним право власності, що підлягає примусовому виконанню,
  • коли провадження порушено проти особи, яка, згідно з положенням про виконавче провадження, не є боржником і яка заперечує проти примусового виконання
  • якщо відомо, що сума, отримана в результаті примусового виконання, буде настільки малою, що навіть не покриє витрати на примусове виконання,
  • внаслідок бездіяльності кредитора – наприклад, якщо він своєчасно не подав заяву про порушення раніше зупиненого провадження.

Існує виняток із можливості припинення примусового виконання – це випадок примусового стягнення аліментів, у якому провадження не може бути припинене ні в силу закону, ні через неефективність примусового виконання.

Зупинення виконавчих дій з боку податкової інспекції

Примусове стягнення боргу може також здійснюватися органами державного управління, наприклад, податковою службою щодо прострочених податків.

Ситуації, в яких виконавче провадження в адміністрації може бути припинено.

Найважливішими з них є:

  • у разі неприйнятності адміністративного примусу,
    на вимогу кредитора,
  • коли неможливо примусово виконати борг через відсутність активів у боржника.

Подати заяву до податкової інспекції про припинення виконавчого провадження непросто з позиції боржника. Це пов’язано з тим, що він або вона може лише висунути заперечення проти примусового виконання або подати скаргу на дії судового виконавця. Такі дії здебільшого можуть призвести до припинення виконавчого провадження в адміністрації.

Заява про закриття виконавчого провадження – що вона має містити?

Якщо ви не знаєте, як написати клопотання про зупинення виконавчих дій, ви можете завантажити шаблон листа з Інтернету.

В Інтернеті можна знайти різні його варіанти, наприклад, листи про припинення стягнення аліментів та адміністративного стягнення, або зразок клопотання про закриття виконавчого провадження та стягнення з кредитора витрат.

Дуже важливо в такому листі правильно ідентифікувати справу (бажано вказати номер справи), надати дані кредитора та боржника, а також вказати точні підстави для подання заяви. За необхідності до листа слід також додати відповідні документи, наприклад, договір, укладений з боржником.

Які наслідки зупинення виконавчих дій?

  • призупинення подальших дій судового пристава,
  • скасування вчинених до теперішнього часу виконавчих дій, наприклад, звільнення заарештованого рухомого або нерухомого майна.

Слід мати на увазі, що припинення виконавчого провадження не рівнозначне припиненню боргу. Це означає лише закриття провадження судовим виконавцем. Тому кредитор, як і раніше, зможе вимагати погашення боргу і знову звернутися по допомогу до судового виконавця.

Судовий пристав припинив виконавче провадження – що далі?

Багато хто задається питанням: якщо виконавче провадження припинено судовим виконавцем, що буде далі з боргом?

Почнемо з того, що судовий пристав повинен спочатку винести постанову про закриття провадження, у якій він має зазначити:

  • конкретну правову підставу, на якій він припинив свою діяльність,
  • підстави для свого рішення,
  • врегулювання витрат на примусове виконання.

Якщо одна зі сторін (зазвичай це кредитор) не задоволена таким рішенням, вона може подати скаргу.

Якщо ситуація пов’язана з рішенням судового пристава про припинення виконавчого провадження у зв’язку з неефективністю, боржник повинен знати, що кредитор може подати клопотання про поновлення провадження через деякий час.

У чому різниця між припиненням виконавчого провадження та зупиненням?

Зупинення і припинення виконавчого провадження – це дві різні процедури, які часто плутають. В обох випадках відбувається припинення примусових дій. Однак у разі припинення відбувається повне припинення виконавчого провадження, а отже, і скасування вже вчинених дій, наприклад, звільнення від арешту майна боржника.

Призупинення виконання – це лише припинення діяльності, коли деякі обставини не дають змоги її продовжувати, але є можливість усунути такі перешкоди. Саме з цієї причини, в результаті призупинення, вже вжиті правозастосовчі дії залишаються чинними.

Припинення виконавчого провадження та строк давності – відмінності
Припинення виконавчого провадження і строк давності – ще один важливий момент, про який варто згадати.

Строк давності боргу означає, що борг не може бути примусово стягнутий законним шляхом, тобто шляхом звернення до суду, а потім до судового виконавця.

Згідно зі ст. 12 Закону України “Про виконавче провадження” у приставів є три роки, щоб стягнути кредитні кошти. Потім документ втрачає юридичну силу.

Але кредитор/колектор має право знову звернутися до суду, щоб дію розпорядчого документа було відновлено.

Смерть боржника і припинення виконавчого провадження – що відбувається в такому разі?

Всупереч усталеній думці, смерть боржника не є підставою для автоматичного припинення виконавчого провадження. У цьому випадку судовий виконавець зупиняє провадження у справі ex officio до встановлення кола спадкоємців (це обов’язок кредитора).

Якщо спадкоємців знайдено, судовий виконавець звертає стягнення на них. Якщо ж вони відмовляться від спадщини, то виконавче провадження доведеться припинити.

Відновлення правозастосування після припинення – що варто знати?

Припинення примусового виконання судовим приставом не позбавляє кредитора можливості повернути свою вимогу. Він або вона може в будь-який час повторно подати заяву про порушення виконавчого провадження.

Найчастіше причиною закриття справи є відсутність у боржника майна. Тому доцільно спочатку з’ясувати, чи з’явилися такі активи, наприклад, боржник почав працювати або є припущення, що він вступив у володіння будь-яким рухомим чи нерухомим майном.

Хороший спосіб знайти активи боржника – звернутися до суду з клопотанням про їх розкриття. Наявність такої певної інформації дає кредитору вагомі підстави покладатися на підтримку судового виконавця.

Чому саме ми?

Коли мова заходить про вибір юридичної фірми для надання послуги виникає бажання визначити ті критерії, які виділяють її від інших юристів.

За результатами своєї діяльності за останні роки ми сформулювали такі відмінні риси нашої юридичної компанії, які позволяют нам надавати юридичний захист найвищого гатунку.

Досвід

Наші юристи мають достатній досвід роботи. Щодня ми працюємо над абсолютно різними завданнями, які стосуються різних юридичних практик.

Безперервність надання послуг

Ми не ходимо у відпустку, не хворіємо і не звільняємося. Навіть якщо один зі співробітників виявився тимчасово недоступним, йому на зміну прийде не менш кваліфікований фахівець, паузи під час роботи не будє.

Швидкість роботи

У ваших і наших інтересах зробити роботу швидко і якісно. Нам нема чого тягнути час, наша мета - задоволений клієнт. Для цього ми докладаємо максимум зусиль.

Конфіденційність

Ми надаємо гарантію, що вся конфіденційна інформація про вас і вашу фірму буде використана тільки у ваших цілях і ніколи не вийде за межі нашої компанії. Ми дорожимо своєю репутацією.

Що ви отримуєте, користуючись нашими послугами?

  • Ви отримаєте професійну юридичну допомогу
  • Ми представляємо Вас в суді, ми присутні на судових засіданнях – ми подбаємо про Ваші інтереси!
  • Ми готуємо всі позовні заяви, а також апеляційні та касаційні скарги на рішення судів першої інстанції та представляємо інтереси клієнтів в апеляційному провадженні
  • Ми залишаємося на постійному зв’язку з Вами телефоном та електронною поштою
  • Ви можете зателефонувати нам у будь-який час, коли вам потрібно поговорити. Ми розуміємо, що фінансові питання є важливими для Вас
  • Ви матимете доступ до своїх справ, їх статусу та будь-яких листів та інформації щодо них 24/7.

Часті запитання

Як виглядає ваша допомога?

Ми віддані принципам прозорості та чесного підходу. Ми пропонуємо кожному клієнту скористатися консультацією, під час якої експерт детально проаналізує ситуацію. Потім ми готуємо індивідуальну стратегію позбавлення від боргів з відповідними фахівцями. Ми не беремо плату за цю частину послуги. Тільки тоді, коли клієнт отримує інформацію про те, які дії ми можемо здійснити і скільки це буде коштувати, він вирішує, чи хоче він працювати з нами чи ні. Якщо ми все ж таки будемо діяти, то наступним етапом буде підготовка всіх необхідних документів. Після того, як ми все підготували, наші юристи, консультанти з реструктуризації, вступають у гру і вживають ефективних заходів щодо списання заборгованості від імені клієнта.

Скільки часу триває списання боргу?

Тривалість всього процесу стягнення заборгованості залежить від багатьох факторів – виду послуги, складності справи, кількості фахівців, які мають брати участь у процесі, строків, встановлених судами, тощо. Ми завжди намагаємося діяти швидко та ефективно, але не завжди це залежить від наших фахівців. Своєчасна співпраця між клієнтом і нами також важлива протягом усього процесу, в тому числі і при супроводі документів. Коли мова йде про банкрутство, з нашого досвіду, час від подачі заяви до оголошення судового рішення може становити від двох днів, до кількох місяців. 

Як я можу звернутися до вас за допомогою?

Найшвидший спосіб зв’язатися з нами – через форму на нашій сторінці справа, або в сторінці контакти. Ми прагнемо передзвонити Вам якнайшвидше, щоб обговорити ситуацію, що склалася. Ви також можете звернутися до нас за телефоном гарячої лінії 0 800 334 924, і фахівець надасть Вам всю необхідну інформацію.

    Безкоштовна консультація






    Наші сертифікати