...

Процедура банкрутства фізичної особи в Україні

У розмовній мові банкрутство – це припинення діяльності підприємства через борги, які людина не в змозі погасити.

З юридичного погляду банкрутство в Україні дуже складна процедура.

Оголошення банкрутства є одним із можливих наслідків надмірної заборгованості суб’єкта, що має здатність до неплатоспроможності, тобто, насамперед, підприємця.

Водночас наслідки рішення суду про визнання банкрутства досить далекосяжні для правового становища банкрута.

Своєю чергою, сама процедура банкрутства може проходити по-різному, залежно від обставин конкретної справи.

Отже, що ж таке банкрутство і які види банкрутства можна виділити відповідно до чинного законодавства?

Банкрутство – суть процедури

На запитання про те, що таке банкрутство, важко відповісти однозначно. Найчастіше в доктрині вказується, що це вид цивільного судочинства. Однак подальший розвиток цієї тези вельми спірний.

Деякі автори вважають, що це виконавче провадження, інші – що це окремий вид цивільного судочинства.

Фактично, далекосяжна відокремленість процедур неспроможності від процедур, регульованих Цивільним процесуальним кодексом.

Перш за все, процедура банкрутства характеризується поділом на дві – тісно пов’язані – процедури: за заявою про банкрутство і після оголошення банкрутства.

Банкрутство – суть судочинства

Банкрутство – це спеціальна процедура, що має характер загального примусового стягнення, спрямована на все майно неспроможного боржника.

У рамках цього провадження кредитори спільно забезпечують дотримання своїх прав щодо організації, яка має правоздатність неплатоспроможності.

Як правило, таким суб’єктом є підприємець, тобто самозайнятий бізнесмен. Таким чином, банкрутство бізнесу, а точніше підприємця, який ним володіє, є основним напрямком доктрини і практики кодексу України з процедур банкрутства. Хоча останнім часом споживче банкрутство набуває все більшого значення.

Етапи процедури банкрутства

Як уже говорилося, процедура банкрутства складається з двох основних етапів. Перший – це визнання заяви про банкрутство. Це клопотання має відповідати вимогам, які висуваються до змагального документа.

Найважливіші елементи клопотання можуть включати:

  • Точна ідентифікація боржника;
  • Зазначення місця, де знаходиться основний центр основної діяльності боржника;
  • Вказівку на обставини, що виправдовують заявку, та їх обґрунтування.

Суд у справах про банкрутство, після подання відповідної заяви, розглядає формальні та матеріальні передумови для прийнятності заяви про банкрутство.

Насамперед це стосується визначення того, чи виходить клопотання від суб’єкта, який має право подати заяву про банкрутство, і чи стосується воно суб’єкта, який має здатність до банкрутства.

Якщо суд видає наказ про банкрутство і він не оскаржується, починається відповідна процедура банкрутства. У її межах одним із найважливіших питань є складання опису вимог, визначення складу та стану конкурсної маси, її ліквідація та задоволення вимог кредиторів. Кожен із цих елементів пов’язаний із низкою детальних положень, що визначають правила їхньої поведінки.

Види банкрутства

Перш за все, слід пам’ятати, що в рамках банкрутства боржник також може домовитися зі своїми кредиторами. Його дія аналогічна реструктуризації, при цьому повноваження судового наглядача або адміністратора здійснює довірчий керуючий.

Пропозиції про врегулювання в рамках цієї процедури можуть бути подані банкрутом, кредиторами та арбітражним керуючим.

Поряд із пропозиціями може бути також запитано часткове або повне зупинення ліквідації майна банкрута. З іншого боку, остаточне затвердження угоди означає припинення процедури банкрутства.

Звісно, це не змінює того факту, що основним видом банкрутства є так зване ліквідаційне банкрутство, що полягає у переведенні в готівку активів боржника та реалізації вимог боржника з метою отримання коштів для виплати кредиторам банкрута.

Банкрутство та зобов’язання компанії

Аналізуючи банкрутство компанії, важливо пам’ятати, що наслідки такого кроку насамперед стосуються зобов’язань боржника. Слід підкреслити, що відповідно до Кодексу України про банкрутство з дати оголошення банкрутства настає строк виконання грошових зобов’язань банкрута, строк виконання яких ще не настав.

З іншого боку, негрошові майнові зобов’язання змінюються на дату банкрутства на грошові зобов’язання і стають такими, що підлягають оплаті на цю дату, навіть якщо строк їх виконання ще не настав.

Точне визначення взаємозв’язку, іменованого “банкрутство компанії та зобов’язання”, можливе лише після визначення того, з яким типом зобов’язань ми маємо справу в обставинах конкретної справи.

Однак, незалежно від цього – на підставі застосовних положень кодексу України про банкрутство – можна сформулювати загальне правило: з дати оголошення банкрутства всі зобов’язання боржника стають такими, що підлягають оплаті.

Це означає, що вони мають бути врегульовані відповідно до вказівок законодавця. Водночас, для деяких видів зобов’язань наслідки оголошення банкрутства можуть бути різними.

Визнання боржника банкрутом тягне за собою далекосяжні наслідки як щодо його активів, які стають конкурсною масою, так і щодо його зобов’язань. Своєю чергою, вони стають такими, що підлягають оплаті, навіть якщо строк їх оплати ще не настав. Крім того, необхідно враховувати втрату управління активами. Права боржника щодо цього здійснює конкурсний керуючий. Крім того, закон створює можливості для зміни перебігу процедури банкрутства.

Чому саме ми?

Коли мова заходить про вибір юридичної фірми для надання послуги виникає бажання визначити ті критерії, які виділяють її від інших юристів.

За результатами своєї діяльності за останні роки ми сформулювали такі відмінні риси нашої юридичної компанії, які позволяют нам надавати юридичний захист найвищого гатунку.

Досвід

Наші юристи мають достатній досвід роботи. Щодня ми працюємо над абсолютно різними завданнями, які стосуються різних юридичних практик.

Безперервність надання послуг

Ми не ходимо у відпустку, не хворіємо і не звільняємося. Навіть якщо один зі співробітників виявився тимчасово недоступним, йому на зміну прийде не менш кваліфікований фахівець, паузи під час роботи не будє.

Швидкість роботи

У ваших і наших інтересах зробити роботу швидко і якісно. Нам нема чого тягнути час, наша мета - задоволений клієнт. Для цього ми докладаємо максимум зусиль.

Конфіденційність

Ми надаємо гарантію, що вся конфіденційна інформація про вас і вашу фірму буде використана тільки у ваших цілях і ніколи не вийде за межі нашої компанії. Ми дорожимо своєю репутацією.

Що ви отримуєте, користуючись нашими послугами?

  • Ви отримаєте професійну юридичну допомогу
  • Ми представляємо Вас в суді, ми присутні на судових засіданнях – ми подбаємо про Ваші інтереси!
  • Ми готуємо всі позовні заяви, а також апеляційні та касаційні скарги на рішення судів першої інстанції та представляємо інтереси клієнтів в апеляційному провадженні
  • Ми залишаємося на постійному зв’язку з Вами телефоном та електронною поштою
  • Ви можете зателефонувати нам у будь-який час, коли вам потрібно поговорити. Ми розуміємо, що фінансові питання є важливими для Вас
  • Ви матимете доступ до своїх справ, їх статусу та будь-яких листів та інформації щодо них 24/7.

Часті запитання

Як виглядає ваша допомога?

Ми віддані принципам прозорості та чесного підходу. Ми пропонуємо кожному клієнту скористатися консультацією, під час якої експерт детально проаналізує ситуацію. Потім ми готуємо індивідуальну стратегію позбавлення від боргів з відповідними фахівцями. Ми не беремо плату за цю частину послуги. Тільки тоді, коли клієнт отримує інформацію про те, які дії ми можемо здійснити і скільки це буде коштувати, він вирішує, чи хоче він працювати з нами чи ні. Якщо ми все ж таки будемо діяти, то наступним етапом буде підготовка всіх необхідних документів. Після того, як ми все підготували, наші юристи, консультанти з реструктуризації, вступають у гру і вживають ефективних заходів щодо списання заборгованості від імені клієнта.

Скільки часу триває списання боргу?

Тривалість всього процесу стягнення заборгованості залежить від багатьох факторів – виду послуги, складності справи, кількості фахівців, які мають брати участь у процесі, строків, встановлених судами, тощо. Ми завжди намагаємося діяти швидко та ефективно, але не завжди це залежить від наших фахівців. Своєчасна співпраця між клієнтом і нами також важлива протягом усього процесу, в тому числі і при супроводі документів. Коли мова йде про банкрутство, з нашого досвіду, час від подачі заяви до оголошення судового рішення може становити від двох днів, до кількох місяців. 

Як я можу звернутися до вас за допомогою?

Найшвидший спосіб зв’язатися з нами – через форму на нашій сторінці справа, або в сторінці контакти. Ми прагнемо передзвонити Вам якнайшвидше, щоб обговорити ситуацію, що склалася. Ви також можете звернутися до нас за телефоном гарячої лінії 0 800 334 924, і фахівець надасть Вам всю необхідну інформацію.

    Безкоштовна консультація






    Наші сертифікати